Од ове школске године наша школа се укључила у пројекат "За чистије и зеленије школе у Војводини" који је расписао покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице, секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине и секретаријат за енергију, грађевинарство и саобраћај. У оквиру истог планиран је низ активности као што су радионице, излети, обележавање еколошки важних датума...
У школи у Ашањи нижи разреди су у току ове школске године реализовали следеће:
1.11.2016.год. је извршено снимање почетног стања и формирање еко лога школе
9.11.- 15.11.2016.год. Дани шума 9.11. "Шума у нашим очима" (ликовна радионица) 10.11. "Еколошке заповести и ми" (предавање, презентација и филм)
14.11. излет у шуму и избор најлепше направљене животиње од сувог лишћа
15.11. квиз знања
12.11.2016.год. "Школски зелени пресс" (часопис "Чувари равнице")
У конкуренцији од 93 школе и преко 300 пристиглих радова наш рад се издвојио међу прва три у категорији ученика од првог до четвртог разреда, што представља велики успех за нашу школу. Наш чланак је објављен у часопису "Чувари равнице" (број12/13 2016/2017 година).
15.11.2016.год "Наша еколошка лепота" (Еколошки покрет Оџаци)
Групни рад ученика четвртог разреда је добио награду на конкурсу "Наша еколошка лепота".
21.12.2016.год. "Рециклирај и украси" је новогодишња радионица на којој су ученици са својим учитељицама правили рециклажну јелку од картонских кутија за јаја, украсе од ролни тоалет папира и убруса, и Снешка Белића од пластичних чаша.
"Чеп за хендикеп" (у току) је акција у којој наши ученици сакупљају чепове које предајемо Друштву за афирмацију инвалида "Феникс" из Старе Пазове. Чланови друштва су нам уручили диплому за вишегодишњу успешну сарадњу.
"Лименка по лименка" (рециклажа лименки - RECAN FONDACIJA - у току) је акција у којој су нас здушно подржали наши мештани и раднице локалних продавница које су велики број лименки сакупиле за нас, а то и даље чине.
26.5.2017. године смо сакупљену количину лименки (8 џамбо вреаћа) предали Центру за рециклажу Стара Пазова који се налази на списку откупних станица RECAN FONDACIJE, и том приликом смо конкурисали за награду која се додељује школама које су сакупиле највећу количину алуминијумских лименки.
2.2.2017.год. Дан водених станишта смо обележили кроз гледање едукативног филма о барама и ликовном радионицом након које смо формилали еколошки кутак.Акценат смо ставили на баре управо због Обедске баре која се налази у нашој непосредној близини.
Наша активност је медијски прорпраћена од стране пећиначког инфо портала, Школског зеленог преса и Бигзовог портала (чланци објављени 20.3.).
14.2.2017.год. смо обележили Дан штедње енергије тако што су сви ученици нижих разреда гледали презентацију интерактивног карактера, а потом су ученици четвртог разреда правили ветрењаче указујући тако слабу искоришћеност снаге ветра. Кампања којом желимо да укажемо на неопходност штедње енергије се наставља кроз акцију "Сат за нашу планету".
20.3.2017.год. Дан врабаца смо испратили кроз две активности. Поставили смо кућице и хранилице за птице које су ученици правили на часу ликовне културе или су им код куће помагали родитељи. Мала еколошка патрола је добила задужење да допуњује хранилице у школском дворишту. Друга активност је реализована кроз радионицу на којој су ученици кроз ликовне радове представљали врапце (групни и појединачни радови) различитим техникама(колаж,сликарске технике, мозаик). Да на птице станарице нисмо мислили само 20. марта, када је "њихов дан", већ и у време јаких мразева говоре фотографије. Наиме, ми смо свакодневно у зимском периоду хранили врапце и друге птице храном коју су ученици припремали код куће (кукуруз, пшеница...).
21.3.2017.год. је реализована еколошка радионица "Торбу понеси, реци НЕ пластичној кеси" (прва фаза) на којој су маме и баке правиле торбе од старих мајица, панталона и других одевних предмета у циљу смањења потрошње слабо разградљивих пластичних кеса. Радионица је била изузетно успешна јер су готове све маме и баке дошле и приказале своју креативност кроз практичан рад, а нама пружиле подршку у овом пројекту.
25.3.2017. год "Сат за нашу планету је светска кампања којој смо се придружили у жељи да скренемо пажњу нашим мештанима на неконтролисано трошење енергије.Акција је под покровитељством WWF - светске организације за природу. Истој смо се придружили 18.3., а већ наредних дана смо почели вредно да радимо на подизању свести мештана. Наши ученици су у селу промовисали акцију тако што су обавештавали власнике и раднике продавница о истој. Наиме, неопходно је да 25.3. у 20 часова и 30 минута искључе светла у својим локалима само на сат времена и са тако мало учине много за нашу планету. На излоге оних који су нас подржали смо залепили пропагандне плакате. Такође, у оквиру ове акције смо узели учешће на конкурсу "Глас будућих генерације" и том приликом су ученици цртали обрисе своје шаке на којима су исписивали еколошке поруке упућене одговорним лидерима.
А да је акција била успешна доказују и следеће фотографије. Хвала нашим Ашањцима и власницима локала који су препознали значај овога и подржали нас у кампањи "Сат за нашу планету".
30.3.2017.год. је успешно реализован наставак акције "Торбу понеси, реци НЕ пластичној кеси" (друга фаза) где су ученици испред продајних објеката мењали са мештанима најлонске кесе за платнене торбе које су направљене на радионици 21.3. Ученици четвртог разреда су анкетирали мештане, а резултате те анкете ћемо накнадно објавити. Људи су поздравили нашу акцију, па су поред најлонских кеса деци даривали и бомбоне.
Анкетирање мештана:
Торба за кесу:
Да је акција била више него успешна имамо и доказ:
3.4.2017. год.смо организовали акцију уређења школског дворишта под називом"Зелени дан". Уредили смо део дворишта и том приликом посадили укупно 29 туја и другог зимзеленог растиња. Ученици нижих разреда су вредно радили, али посао не би био завршен да нам у помоћ нису притекли ученици виших разреда Марко и Урош Вукасовић, Владимир Зековић, Милан Радовановић, Давид Ћирић и Милан Поповић са ашовима у рукама. Захваљујемо се мештанима који су имали слуха за нашу акцију и донирали зимзелено растиње школи, а то су: расадник породице Богдановић (донирао двадесет три дрвета разног зимзеленог растиња), расадник породице Милановић (донирао три тује), породица Сомборски (донирала две тује) и породица Живковић (донирала једну патуљасту тују). Не можемо,а да се не захвалимо чика Драгану Сретеновићу који је на наш позив одмах дошао и помогао да раскрчимо шибље које је израсло у једном делу дворишта.
Делић радне атмосфере можете видети на следећим фотографијама:
Ово су деца наших донатора без којих акција не би била толико успешна:
Наше двориште пре акције "Зелени дан" је изгледало овако:
Од данас се можемо похвалити новим изгледом нашег дворишта, на ком нам многе градске школе могу позавидети...
11.4.2017. године смо обележили Дан заштите природе нешто другачије него претходне еко датуме захваљујући Туристучкој организацији општине Пећинци на челу са Љубицом Бошковић и ЈП „Војводинашуме“ који су препознали наше залагање за подизање еколошке свести и организовали излет на Обедску бару. Ученици од првог до четвртог разреда су уживали у предавању о бари, ретким и угроженим животињским и биљним врстама које је било веома примерено узрасту, шетњи кроз шуму, лепоти призора и цвркуту птица. На крају су, како доликује правим домаћинима, деца су добила поклончиће, а имали су и послужење након ког су слободно време искористили за игру.
И ову прилику користимо да се захвалимо драгој Љубици Бошковић без које не бисмо реализовали овај прелепи излет!
Дан планете Земљесмо обележили22.4.излетом у Стопића пећину која се налази десетак километара одцентра Златибора где смо боравили у периоду од 18. до 25.4. (рекреативна настава). Драгомир Стопић је прво ученицима одржао кратко преавање о историјату пећине и њеним истраженим деловима, а потом смо је обишли уз његову пратњу.
Међународни дан птица и дрвећа смо обележили кроз тематски наставни дан 9.5.2017. године. Ученици другог разреда су часове српског језика, математике, света око нас и ликовне културе ускладили да горе поменутим еколошким датумом. Дан је започео еколошком луткарском представом након које смо разговарали о томе шта је довело до сушења дрвета и болести птице, ко је утицао да се они разболе, ко их је спасио...Ученици су извукли следећу поуку: „Људи нису господари природе и не треба све око себе да подређују својим потребама“. Након тога смо на часу српског језика обрадили Ршумовићеву песми „Ја ћу са птицама“, док смо на часу математике решавали задатке чији текстови су били искључиво у вези са дрвећем и птицама. Свет око нас смо реализовали у природи кроз разговор о еколошким заповести, а потом смо се такмичили у познавању врста дрвећа (Учитељица изговори назив, а ученици отрче до тог дрвета - препознавање. Побеник је онај који зна највише врста дрвећа). Час ликовне културе смо започели излагањем ученика. Наиме, сваки ученик је претходни дан добио по једну врсту птице о којој је код куће требао да сазна основне карактеристике (где живи, чиме се храни, где се гнезди...). Потом су имали задатак да обоје своју птицу. Када су сви завршили формирали смо пано.
Зелени дан (други део) смо реализовали 22.5.2017. године. Том приликом смо уредили атријум у нашој школи у Ашањи. Садили смо зимзелене саднице и цвеће, смејали се, уживали, спојили лепо и корисно! Ништа од поменутог не би било реализовано да није било расадника породице Богдановић. Наиме, ови дарежљиви људи су нам и за ову прилику донирали десет садница зимзеленог растиња, а ми смо се потрудили да све улепшамо цветним садницама. Ученици Владимир Зековић и Стеван Бакаић су се постарали за земљу, док су нам клупе поклонили наши Ашањци. Још једном смо показали да заједно можемо више, заједно можемо све!
2.6.2017.године Додела награда Стигла је још једна потврда да се рад и труд на крају ипак исплате! Наша школа у Ашањи је добила награду за реализацију активности у оквиру пројекта "За чистије и зеленије школе у Војводини", расписаном од стране Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице. Учешће су узеле укупно 84 васпитно-образовне институције, а ашањска школа је проглашена за најуспешнију у целој Војводини, на шта смо неизмерно поносни! Свечана додела награда је била у Покрајинској влади у Новом Саду! Као награду смо добили једнодневни излет у НП "Фрушка гора" и СРП "Ковиљско-петроварадински рит" за 40 ученика наше школе и дводневни семинар за запослене у Еколошком центру "Радуловачки". Захваљујемо се свим родитељима и мешатанима села који су препознали важност овог пројекта и помогли да остваримо овај успех!
Настављамо даље у духу екологије због наше деце, наше школе, нашег села!
Нанаградни излету НП "Фррушка гора" и СРП "Ковиљско-петроварадински рит", а у организацији Покретагорана Војводине, 40 ученика наше школе је кренуло23.6.2017. године. Домаћини су се потрудили да учениципре свега уживају и да се играју, али кроз ту игру и много тога новог спознају и науче.
Наиме, излет су сачињавале две фазе, једна на Стражилову и у Сремским Карловцима, а друга на прелепом Дунаву. Боравак на Стражилову су поред пењања на сам врх употпуниле и еколошке радионице. На самом почетку ученици су морали да испоље своју маштовитост и нађу улазну карту која чини део природе. Потом су уживали у "Дугиним бојама" када су тражили део природе у боји каменчића који су извукли из чаробне корпице, "ходали" су по облацима помоћу огледала, тражили елементе природе којима су приказивали добијене опозитне појмове, тражили су дрво које су претходно опипавали са повезом на очима, правили су своје парфеме и много тога занимљивог још.
Други део излета подразумевао је боравак на обали Дунава уз радионице на којима су ученици правили своје бродиће од природних материјала и уз игре "Потапање острва" и "Вилинска прашина". На крају смо сви заједно уживали у једночасовној пловидби Дунавом којом се и завршио овај предиван излет.